top of page
  • Фото автораРоман Радейко

МКС видав ордери на арешт Путіна, Кобилаша, Соколова, Львової-Бєлової. У чому їх підозрюють?


Чому студентам слід знати про діяльність МКС


Для студентів, які готуються до Єдиного фахового вступного випробування для вступу до магістратури (ЄФВВ) та Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) важливо розуміти прикладний аспект , які передбачені у програмах даних іспитів


У програмах даних іспитів є чимало питань з міжнародного публічного права і міжнародного захисту прав людини.


У програмі ЄФВВ є питання з дисципліни про Міжнародний кримінальний суд, попереднє розслідування ситуації в Україні Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду, питання кваліфікації збройного конфлікту в Криму і на Сході України та визначення сторін конфлікту з дисципліни "Міжнародне кримінальне право".


Ідентичні питання є у програмі ЄДКІ, а саме: Універсальна юрисдикція держав щодо міжнародних злочинів у міжнародному праві. Юрисдиція України щодо міжнародних злочинів.


Після повномасштабного вторгнення рф на територію України більше увагу юристи почали приділяти діяльності МКС. І не лише наші юристи.


Але давайте розберемося у яких саме злочини, що підпадають під юрисдикцію МКС звинувачують керівників та відповідальних осіб рф.Україна та юрисдикція МКС


Україна не є державою-учасницем Римського статуту, але вона двічі здійснювала свої прерогативи визнати юрисдикцію Суду щодо передбачуваних злочинів за Римським статутом, що відбуваються на її території, відповідно до статті 12(3) Статуту.


Перша декларація, подана Урядом України, прийняла юрисдикцію МКС щодо передбачуваних злочинів, скоєних на українській території з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.


Друга декларація продовжила цей період часу на відкритій основі, щоб охопити поточні передбачувані злочини, вчинені на всій території України з 20 лютого 2014 року.


28 лютого 2022 року прокурор МКС оголосив, що він шукатиме дозволу на відкриття розслідування ситуації в Україні на основі попередніх висновків Управління, що випливають з його попередньої експертизи, і охоплюють будь-які нові передбачувані злочини, що підпадають під юрисдикцію Суду.Ордери МКС на арешт підозрюваних за злочини, що підпадають під юрисдикцію Суду


17 березня 2023 року досудова палата МКС II видала ордери на арешт двох осіб у контексті ситуації в Україні: Володимира Володимировича Путіна, президента Російської Федерації, та пані Марії Олексіївни Львової-Бєлової, Уповноваженого з прав дітей в Офісі Президента Російської Федерації.


Виходячи з заяв прокуратури від 22 лютого 2023 року, Досудова палата II вважала, що є обґрунтовані підстави вважати, що кожен підозрюваний несе відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації на шкоду українським дітям.Відеозаява голови МКС судді Пьотра Хофманського


5 березня 2024 року, досудова палата II Міжнародного кримінального суду, видала ордери на арешт двох осіб, Сергія Івановича Кобилаша та пана Віктора Миколайовича Соколова, в контексті ситуації в Україні за передбачувані злочини, вчинені принаймні з 10 жовтня 2022 року до принаймні 9 березня 2023 року.


Два ордери на арешт були видані після заяв, поданих обвинуваченням. Досудова палата II вважала, що є обґрунтовані підстави вважати, що двоє підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, здійснені силами під їх командуванням по українській електричній інфраструктурі принаймні з 10 жовтня 2022 року принаймні до 9 березня 2023 року. Протягом цього періоду часу була передбачувана кампанія ударів по численних електростанціях і підстанціях, які були проведені російськими збройними силами в декількох місцях в Україні.


За які злочини МКС видала ордери на арешт


Володимир Путін.


Президент Російської Федерації. Нібито відповідальний за воєнний злочин незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих районів України до Російської Федерації (відповідно до статей 8(2)(a)(vii) (vii) (незаконна депортація або переміщення чи незаконне позбавлення волі) та 8(2)(b)(viii) (viii) взяття заручників;) Римського статуту).


Злочини нібито були скоєні на окупованій Україні території принаймні з 24 лютого 2022 року. Є обґрунтовані підстави вважати, що пан Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезгадані злочини, (i) за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими та/або через інших (стаття 25(3)(a) Римського статуту) та (ii) за його нездатність належним чином здійснювати контроль над цивільними та військовими підлеглими, які вчинили дії або дозволили їх вчинення, і які перебували під його ефективною владою та контролем, відповідно до вищої відповідальності (стаття 28(b) Римського статуту).


Марія Львова-Белова


Уповноважений з прав дитини в Офісі Президента Російської Федерації. Нібито відповідальна за воєнний злочин незаконної депортації населення (дітей) та незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих районів України до Російської Федерації (відповідно до статей 8(2)(a)(vii) та 8(2)(b)(viii) (vii) (незаконна депортація або переміщення чи незаконне позбавлення волі) та 8(2)(b)(viii) (viii) взяття заручників;) Римського статуту).


Злочини нібито були скоєні на окупованій Україні території принаймні з 24 лютого 2022 року. Є обґрунтовані підстави вважати, що пані Львова-Белова несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезгадані злочини за вчинення діянь безпосередньо, спільно з іншими та/або через інших (стаття 25(3)(a) Римського статуту).Сергій Кобилаш і Віктор Соколов


Сергій Кобилаш, генерал-лейтенант Збройних сил Росії, який у відповідний час був командувачем авіацією дальнього аерокосмічних сил, і Віктор Миколайович Соколов, адмірал ВМФ Росії, який у відповідний час був командувачем Чорноморським флотом, кожен нібито несуть відповідальність за військовий злочин, спрямований нападів на цивільні об'єкти (стаття 8(2)(b)(ii) (умисне спрямування нападів на будівлі, матеріали, медичні установи й транспортні засоби, а також персонал, що використовує згідно з міжнародним правом розпізнавальні емблеми, передбачені Женевськими конвенціями) Римського статуту) та військовий злочин, пов'язані за нанесення надмірної випадкової шкоди цивільним особам або пошкодження цивільних об'єктів (стаття 8(2)(b)(iv) (умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями)Римський статут) та злочин проти людяності нелюдських дій відповідно до статті 7(1)(k) (інші нелюдські діяння подібного характеру, що умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю.) Римського статуту.


Є обґрунтовані підстави вважати, що вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини за (i) вчинення діянь спільно та/або через інших (стаття 25(3)(a) Римського статуту), (ii) наказ про вчинення злочинів та/або (iii) за неспроможність здійснювати належний контроль над силами під їх командуванням (стаття 28(a) Римського статуту).


Підсумки


Отже, Міжнародний кримінальний суд підозрює даних осіб у вчиненні таких злочинів, що підпадають під юрисдикцію Суду:


  1. Злочини проти людяності - інші нелюдські діяння подібного характеру, що умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю. Стаття 7(1)(k) Римського статуту. (Сергій Кобилаш і Віктор Соколов).

  2. Воєнні злочини - незаконна депортація або переміщення чи незаконне позбавлення волі. Стаття 8(2)(a)(vii) (vii) Римського статуту (Володимир Путін). - взяття заручників.Стаття 8(2)(b)(viii) Римського статуту (Володимир Путін, Марія Львова-Белова). - умисне спрямування нападів на будівлі, матеріали, медичні установи й транспортні засоби, а також персонал, що використовує згідно з міжнародним правом розпізнавальні емблеми, передбачені Женевськими конвенціями. Стаття 8(2)(b)(ii) Римського статуту (Сергій Кобилаш і Віктор Соколов). - (умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями. Стаття 8(2)(b)(iv) Римського статуту.  (Сергій Кобилаш і Віктор Соколов).

42 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Результати ЄДКІ 2023. Що слід знати випускнику юридичної магістратури?

Отримання диплому  магістратура за спеціальностями 081 "Право" та 293 "Міжнародне право" неможливий без успішного складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ). Недавно «Науково-методичн

Comments


bottom of page