top of page
  • Фото автораOnlineLawSchool PL

Студенти і мобілізація. Важливе рішення Верховного Суду

Питання призову студентів на військову службу під час мобілізації є надзвичайно актуальним в умовах воєнного стану.


Чи мають здобувачі фахової вищої освіти право на відстрочку від мобілізації?


Які умови та порядок реалізації цього права?


Ці питання стали предметом розгляду Верховного Суду у справі за позовом студента, якого незаконно мобілізували.Верховний Суд у своїй постанові від 11.04.2024 у справі № 520/7954/22 зробив важливі висновки щодо права студентів на відстрочку від призову під час мобілізації. Суд визначив ключові аспекти реалізації цього права та обставини, за яких призов студента може бути визнаний протиправним.


Суть справи полягає в тому, що ОСОБА_1, який є студентом 3 курсу Харківського національного університету будівництва та архітектури, був призваний на військову службу за мобілізацією та зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 наказом командира цієї частини від 22.03.2022.


Позивач вважав цей наказ протиправним, оскільки він, як здобувач фахової вищої освіти, має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Крім того, позивач стверджував, що він не надавав добровільної згоди на мобілізацію.


ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання наказу протиправним, його скасування та зобов'язання командира військової частини виключити позивача зі списків особового складу.


Суд першої інстанції задовольнив позов, але апеляційний суд скасував це рішення та відмовив у задоволенні позовних вимог.


Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу позивача, скасував постанову апеляційного суду, змінив мотивувальну частину рішення суду першої інстанції та залишив його в силі в частині задоволення позову. Суд визнав, що позивач дійсно має право на відстрочку та що його призов на військову службу за мобілізацією був незаконним.


Це рішення має велике значення для захисту прав студентів в умовах воєнного стану та є орієнтиром для правозастосовної практики у цій сфері. Давайте розглянемо детальніше висновки Верховного Суду та їхнє практичне значення.


Основні положення рішення Верховного Суду щодо отримання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку з навчанням під час мобілізації:


1. Позивач, як здобувач фахової вищої освіти, мав право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".


2. Наявність права на відстрочку не звільняє позивача від виконання військового обов'язку в частині приписки до призовних дільниць, дотримання правил військового обліку та можливості бути залученим до виконання робіт оборонного характеру під час воєнного стану.


3. Право на відстрочку повинно бути реалізоване шляхом активних дій військовозобов'язаного та оформлене у відповідний спосіб уповноваженим органом (районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки) до набуття статусу військовослужбовця.


4. Призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані своєчасно повідомляти органи, де вони перебувають на військовому обліку, про зміну рівня освіти з метою ведення спеціального обліку осіб, які мають право на відстрочку.


5. Право на відстрочку кореспондує з обов'язком призовників, військовозобов'язаних, резервістів дотримуватися правил військового обліку.


6. Позивач у 2020 році належним чином повідомив відповідний орган про те, що він є здобувачем вищої освіти денної форми навчання.


7. Зарахування позивача до списків військової частини за мобілізацією було неправомірним, оскільки він є призовником, а не військовозобов'язаним. Командир військової частини має право призивати на службу за мобілізацією лише військовозобов'язаних, а не призовників.


8. Зарахування позивача до списків військової частини могло бути правомірним лише у випадку укладення контракту на проходження військової служби у добровільному порядку, але доказів цього немає.


Таким чином, Верховний Суд визнав протиправним наказ про призов позивача на військову службу за мобілізацією та зобов'язав виключити його зі списків особового складу військової частини.Процес мобілізації викликає багато питань у громадян призовного віку. Щоб відповісти на найпоширеніші з них, команда OnlineLawSchool розробила інтенсив «Військове право».


Завдяки цьому інтенсиву Ви зможете узагальнити свої знання щодо мобілізації та чітко зрозуміти свої права, обов’язки і наслідки порушення законодавства про неї.


1. Основа основ

1.1 Які права і обов'язки у громадян

1.2 Поведінка з представниками ТЦК та СП

1.3 Процедура уточнення даних та проходження ВЛК


2. Відстрочка від призову

2.1 Хто має право на відстрочку

2.2 Документи для підтвердження відстрочки

2.3 Як оформити відстрочку Онлайн:


3. Покарання за порушення законодавства про мобілізацію

3.1 Підстави для накладання штрафу

3.2 Підстави для ув'язнення

3.3 Підстави для притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності


146 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Результати ЄДКІ 2023. Що слід знати випускнику юридичної магістратури?

Отримання диплому  магістратура за спеціальностями 081 "Право" та 293 "Міжнародне право" неможливий без успішного складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ). Недавно «Науково-методичн

Comments


bottom of page